• Ostatnie Pożegnanie

Ostatnie Pożegnanie

Warsztaty dziennikarskie

Projekt „Kochamy Dynowinkę”

„Kochamy Dynowinkę” to inicjatywa, której celem jest poszerzenie wiedzy dziennikarskiej przez redakcję gazety oraz zachęcenie młodzieży lokalnych szkół do współpracy w tworzeniu czasopisma.

Pomysł przeprowadzenia warsztatów dziennikarskich z udziałem profesjonalistów zrodził się z potrzeby zmian w dotychczasowej formule gazety. Może coś zmienić od podstaw a może tylko coś poprawić, odświeżyć, uatrakcyjnić? Pomocny przy tych rozważaniach będzie dziennikarz Radia Rzeszów Pan Adam Głaczyński. A kto to jest?

Adam Głaczyński jest absolwentem polonistyki UJ (specjalność filmoznawstwo). Od 1990 roku dziennikarz Polskiego Radiu Rzeszów. Reporter, komentator, autor programów i akcji antenowych. Zajmuje się głównie tematyką społeczno-polityczna, a także kulturą i sztuką (film, teatr, sztuki plastyczne). Przeprowadził wywiady z czołowymi polskimi politykami, a także prezydentami Polski, Ukrainy, Litwy, Austrii. Od 2001 r. przez cztery lata realizował audycje pt."Egzotyczny świat Orientu"'. Wraz z prof. Piotrem Kłodkowskim orientalistą i podróżnikiem przybliżał zagadnienia kultury, religii, polityki krajów Azji, Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Od początku pracy w Polskim Radiu Rzeszów zajmuje się także tematyką teatralną i filmową. Ma na swoim koncie wywiady z najwybitniejszymi artystami teatru i filmu. Jest inicjatorem i autorem wywiadów z artystami plastykami woj. Podkarpackiego w ramach cyklu ''Sztuka Podkarpacia''. Od 1996 r. współpracuje z TVP Rzeszów . Od 2001 r. prowadzi w WSIiZ zajęcia ze studentami dziennikarstwa. Jest członkiem SDP i członkiem założycielem Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W 2003 r. otrzymał tytuł ''Mistrz Mowy Polskiej ''. Laureat nagrody prof. Józefa Szajny, a także Marszałka Senatu RP dla Dziennikarzy Polskich i Polonijnych za reportaż radiowy pt. ''Toronto Teatr''.

Spotkanie inauguracyjne odbyło się 1 października 2013 roku w siedzibie MOK. Redakcja „Dynowinki” ustaliła na nim szczegóły kolejnych warsztatów i przygotowała zagadnienia do omówienia z wykładowcą.

Natomiast spotkania robocze miały miejsce w dniu 10 października, również w siedzibie MOK w Dynowie.

Pierwszą grupą edukowaną dziennikarsko była młodzież Zespołu Szkół w Dynowie pod opieką Pani Lucyny Wandas. Z wielkim zainteresowaniem słuchali ciekawego wykładu Pana Adama i chętnie brali udział w improwizowanych scenkach dziennikarskich. W spotkaniu wzięło udział 11 uczniów Zespołu Szkół w Dynowie.

Na spotkanie z redakcją „Dynowinki” stawiło się 15 osób zainteresowanych poniesieniem swoich dziennikarskich kwalifikacji. Było ciekawie i inspirująco co widać na fotorelacji z odbytych spotkań.

Kolejne warsztaty niebawem.

Ewa Czyżowska

Inicjatywa finansowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie z funduszy Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2013”

Image Hosted by ImageShack.usImage Hosted by ImageShack.usImage Hosted by ImageShack.us