• Koncert Patriotyczny

• LII Dni Pogórza Dynowskiego-sobota

Koncert Patriotyczny

Warsztaty wikliniarskie: „Żywa Altana” / Plener

TERMIN: 22.10. – 25.10.2013 r.

GODZ.: 9.00 – 17.00

MIEJSCE: OŚRODEK TURYSTYCZNY „BŁĘKITNY SAN” W DYNOWIE PRZY UL. PLAŻOWEJ 9

PROWADZĄCY WARSZTATY: Bernard Borzęcki

Bernard Brzozowski jest mistrzem wikliniarstwa i plecionkarstwa. Instruktor rzemiosła artystycznego, absolwent Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie.  Prowadzi warsztaty wikliniarskie na terenie całej Polski. Realizuje pomysły swoje oraz innych artystów w zakresie plecionki. Opiekuje się najstarszą Żywą Altaną w Polsce położoną na Jamnej, pogórze ciężkowickie, woj. małopolskie.

Zapisy na warsztaty do dnia 22 października,

pod numerem telefonu: 724-999-888

WARSZTATY SĄ BEZPŁATNE

Koordynator: Sylwester Sadurski

OPIS: Efektem warsztatów jest stworzenie żywej altany według autorskiego projektu artysty wikliniarza: Bernarda Borzeckiego. Artysta jest autorem unikatowych budowli stworzonych z żywych roślin, które odpowiednio ukorzenione i posplatane tworzą wspaniałe kompozycje dające schronienie nawet do 20 osób. Miejscem realizacji żywej altany jest pole namiotowe na terenie Ośrodka Turystycznego Błękitny San”  w Dynowie .

Wybór miejsca podyktowany jest potrzebami mieszkańców Dynowa, którzy pragną sprawić, aby ta część miasta, atrakcyjna ze względu na bliskość rzeki, była lepiej wykorzystana, bardziej przyjazna społeczności lokalnej oraz bardziej atrakcyjna/piękniejsza.

Okolice Dynowa od stuleci były miejscem rzemiosła wikliniarskiego ze względu na bogactwo materiału budulcowego. Wśród społeczności lokalnych budzi się potrzeba powrotu do tych tradycji. W związku z tym celem warsztatów jest przekazanie wiedzy i umiejętności projektowania i budowania żywych obiektów małej architektury, a uczestnikami warsztatów są mieszkańcy Dynowa zainteresowani tworzeniem altan i obiektów małej architektury z żywych roślin.

W efekcie warsztatów, po pierwsze: powstanie jedna z niewielu w Polsce ogólno - dostępnych żywych altan, po drugie: mieszkańcy nabędą umiejętności tworzenia podobnych obiektów we własnym zakresie. To z kolei będzie miało wpływ na komfort życia mieszkańców oraz walory estetyczne Dynowa.

W pierwszej kolejności artysta – wikliniarz zaprojektuje żywą altanę, następnie wraz z uczestnikami warsztatów przygotuje teren, pokaże jak sadzić roślin, jak je ukorzeniać. Następnie w sposób praktyczny zaprezentuje najwłaściwsze rodzaje splotów oraz sposoby pielęgnacji żywej altany. Rezultatem będzie stworzenie żywej altany w pobliżu Sanu, w miejscu, gdzie możliwa jest odpowiedzialna pielęgnacja dzieła.

Inicjatywa finansowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie z funduszy Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2013”

Image Hosted by ImageShack.usImage Hosted by ImageShack.usImage Hosted by ImageShack.us