• Antygona w Nowym Jorku w ramach XI Jesieni Teatralnej

• Wieczór Pieśni Patriotycznych

Antygona w Nowym Jorku w ramach XI Jesieni Teatralnej

„POGÓRZAŃSKIE WESELE”

Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie zapraszana na dwudniowe wydarzenie kulturalne złożone z dwóch części, a mianowicie widowiska „Pogórzańskie wesele” oraz Wojewódzkiego Przeglądu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych „Pogórzańska Nuta”. Obydwa przedsięwzięcia łączy temat tradycyjnych obrzędów weselnych występujących na terenie Pogórza Dynowskiego na przestrzeni 100 lat.

Inicjatywa, o której mowa uzyskała dofinansowanie Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu: kultura ludowa i tradycyjna pod nazwą „Tam gdzie jeszcze pieją koguty” - etnoperformans weselny”.

Od marca odbywają się warsztaty Laboratorium Podkarpackiej Tradycji, spotkania z etnografami, socjologami, przedstawicielami Stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich Pogórza. Młodzież przeprowadza badania terenowe (40 osób). Wszystkie te działania prowadzą do opracowania scenariusza obrzędu i w efekcie do dwudniowego etnoperformansu weselnego 23 i 24 maja 2015 roku.

Pierwszy dzień wesela (23 maja) prowadzonego przez Drużbę to tradycyjne obrzędy m.in. błogosławieństwo, bramy, odgrywiny oraz przyśpiewki i tańce zakończone oczepinami.

Przebieg wydarzenia:

Godz. 16.00, Stacja Kolejki Wąskotorowej w Dynowie

Pan młody wraz z Dróżbą i rodziną przybywa pod dom panny młodej. Wokół domu gromadzą się goście weselni ze wsi położonych wokół Dynowa: Pawłokomy (Koło Gospodyń Wiejskich), Dylągowej (Koło Gospodyń Wiejskich), Ulanicy (Koło Gospodyń Wiejskich), Ulucza (zespół Widymo), Harty (Towarzystwo Kultury
i Rozwoju Wsi Harta), Bachórza (Stowarzyszenie Kobiet Wsi Bachórz), Dynów (Chór „Akord”, Uniwersytet „Złotej Jesieni”, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Dynowie)

Godz. 17.00, Orszak weselny przemieszcza się ulicą Kolejową i Plażową na teren Ośrodka Turystycznego „Błękitny San” w Dynowie.

Godz. 18.00 – 22.00, Ośrodek Turystyczny „Błękitny San” w Dynowie

Orszak weselny dociera do domu weselnego, gdzie rozpocznie się druga cześć wesela.

UWAGA: Zwracamy się z prośba do osób, które przyjadą własnych samochodem, aby przed godziną 16.00 zaparkowały samochód na terenie Ośrodka Turystycznego „Błękitny San” ul. Plażowa 9 i przeszły piechotą na teren stacji kolejki wąskotorowej. Parking na terenie stacji kolejki wąskotorowej będzie zamknięty do godz. 18.00.

W drugim dniu (24 maja) organizatorzy zapraszają weselników na poprawiny, prowadzone przez Swaszkę, na których gośćmi szczególnymi będą uczestnicy „Pogórzańskiej Nuty” -Przeglądu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych będący eliminacjami do Ogólnopolskiego Festiwalu w Kazimierzu n/Wisłą. Goście drugiego dnia „Pogórzańskiego wesela” przywożą w prezencie swoją muzykę, w tym melodie i przyśpiewki weselne /zgodnie z regulaminem przeglądu/.

Przebieg wydarzenia:

Godz. 15.00, Ośrodek Turystyczny „Błękitny San” w Dynowie

Rozpoczęcie Przeglądu „Pogórzańska Nuta”

Godz. 18.00, Wspólne muzykowanie na ludową nutę w wykonaniu uczestników Przeglądu

Godz. 19.00, Wyniki konkursu

Godz. 19.30, Oficjalne zakończenie widowiska „Pogórzańskie wesele”,podziękowania i dyplomy

Godz. 20.00, Festyn z zespołem CRAZY

Więcej informacji: www.mok.dynow.pl

www.wesele.idynow.pl

Zapraszamy serdecznie

Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu: kultura ludowa i tradycyjna.

powróć do listy aktualności