• Uroczystość sadzenia Dębów Niepodległości

XXVI Dynowski Konkurs Recytatorski

Dynowskie Święto Plonów – Dożynki 2018

„Chlebie ty zlepku żytni.

Z twoimi losy tak ściśle się splata i jasny pałac i chruściana chata’’

W piękne niedzielne popołudnie19 sierpnia , tuż po Zielnej, władze miasta Dynowa, zaproszeni goście , mieszkańcy Dynowskiego Pogórza, starostowie i grupy wieńcowe Dynowskiego Święta Plonów ,uczestniczyli w dziękczynnej, za dorodne plony, Mszy Św. w kościele p.w. Św. Bartłomieja, u Ks.Józefa.

Następnie dożynkowy korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą pod batutą P. Jakuba Trybalskiego, przeszedł na teren Ośrodka Turystycznego” Błękitny San”, gdzie odbyła się dalsza część Święta Plonów . Burmistrz Miasta Dynowa P. Zygmunt Frańczak, po powitaniu zgromadzonych gości, otworzył Dynowskie Święto Plonów, które w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości miało szczególny wydźwięk. Uroczystości otworzyła Orkiestra Dętej OSP Dynów działająca przy MOK w Dynowie, koncertem pt. „Nasza Mała Ojczyzna dla Niepodległej”. Orkiestrze towarzyszył chór, zaproszony przez kapelmistrza orkiestry P. Tadeusza Podulkę do koncertów „ Dla Niepodległej”, w składzie: Samuela łach, Małgorzata Wróbel, Joanna Wróbel, Daniel Maziarz, Paweł Pawłowski i Emil Dańczak.

Po tym nastrojowym, patriotycznym koncercie rozpoczęła się część obrzędowa dożynek.

Smak chleba pozna ten co nań pracował,

kiedy przy stole usiądzie zgłodniały.

Królewskie dania, wykwintne potrawy

miody się wszystkie na smak chleba złożą.”

Powyższe strofy wiersza Władysława Syrokomli i pieśń żniwna Kapeli „Dynowianie”, - wprowadziły do jednej z najważniejszych części dożynek, do przekazania daru ziemi ,z jednych do drugich gospodarskich rąk.

Święto plonów, dożynki, wyżynki nazywane także wieńcem to święto chleba,tego „daru wysokich nieb, gdy niesiemy plon w gospodarza dom”

Tradycją dożynek są ich starostowie – gospodarze tego święta, W roku bieżącym byli nimi Państwo Beata i Paweł Dąbrowscy mieszkańcy ul. Bartkówka w Dynowie. Państwo Dąbrowscy są małżeństwem od 21 lat. Córka Mariola to już studentka /19lat/, syn Karol ma 12 lat. Państwo Dąbrowscy mieszkają na tzw. „Skale” w rodzinnym gospodarstwie ,miejscu przy ul Bartkówka znaczącym w topografii miejscowości. Pan Paweł jest budowlańcem a P. Beata , gospodynią domową. Starostowie, jak przystało na tradycję, przekazali chleb wraz z życzeniami na ręce Burmistrza Miasta Dynowa Pana Zygmunta Frańczaka.

Kolejnym, tradycyjnym punktem dożynek była prezentacja wieńców, w której,

, także słowem i piosenką, zaprezentowali się:

- Młodzież z ul. Bartkówka w składzie: Kacper Piątek – wykonawca wieńca i prezentujący go,wraz z Walerią Berntiu, Weroniką Bury i Sewerynem Chrapkiem.

Wieniec Koła Gospodyń Wiejskich w Ulanicy zaprezentowały Panie Renata Potoczna, Agnieszka Karnas -przewodnicząca koła, Danuta Karnas i Zofia Marszałek.

Wieniec Ochotniczej Straży Pożarnej Dynów Przedmieście zaprezentowali druhowie Paulina Prokop, Gabriela Prokop, Grzegorz Niedzielski i Jakub Prokop. Nad odpowiednią prezentacją czuwał Prezes OSP Dynów Przedmieście P. Leon Prokop.

Kolejny wieniec zaprezentowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w składzie Maria Pyrda- przewodnicząca Koła ,Joanna Pustelnik, Halina Kamińska i Małgorzata Pancerz.

Z koszem pełnym pięknych kwiatów, ziół, dorodnych owoców i warzyw przybyli także przedstawiciele Rodzinnych Ogrodów Działkowych Osiedle nr 3 w Dynowie/ Przewodniczący P. Wiesław Hadam/, Pan Kazimierz Wydra i Pani Zdzisława Głuszko, która zaprezentowała, przygotowany z okazji dynowskich dożynek, wiersz.

Osiedle nr 4/ Przewodniczący P. Andrzej Polewka/ i OSP przy ul. Bartkówka reprezentowali druhowie Karolina Mocha, Natalia Maścidło,Maciej Siry i Hubert Bujdasz.

Osiedle Nr 3 Dynów Przedmieście reprezentowały swoim wieńcem Panie Ewa Wandas/ Przewodnicząca / , Lillia Matejko, Liliana Piwowar, Alina Gołąb i Agnieszka Mychajłewycz.

Prezentacje wieńców zakończyły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pawłokomie w składzie Agata Banaś- przewodnicząca Koła , Zofia Pustelnik, Lucyna Paściak i Beata Wrotniak a towarzyszył im Zespół Śpiewaczy „Pogórzanki”.

Kolejne prezentacje pięknych wieńców „ obgrywała” Kapela „Dynowianie”.

Organizatorzy dziękują za piękne wieńce, okolicznościowe przyśpiewki i wiersze co świadczy o tym, że tkwi w nas potrzeba podziękowania za to, czym ziemia Pogórza Dynowskiego jeszcze Nas karmi.

W części obrzędowej swoje mądre, związane z rolnictwem i ziemią wiersze, przedstawił poeta Pan Józef Cupak z Wary. Organizatorzy zaprosili także doudziału w konkurach związanych ze żniwami. Trzeba było pokazać jak zrobić powrósło i młócić zboże.

Podczas tych uroczystości można było smakować tradycyjne, dożynkowe jadło : ciasta z jabłkami, śliwkami, dorodne owoce, różne smakowo bułeczki, proziaki, pyszne gołąbki i bigos a także wyjątkowe nalewki, a wszystko to z tegorocznych zbiorów. Uginające się od przysmaków stoły przygotowały KGW z Dylągowej, Pawłokomy i Bartkówki, Towarzystwo Kultury i Rozwoju Wsi Harta, Karczma „Semafor” , Gminna Spółdzielnia SCH” w Dynowie i P. Wojciech Sarnicki- warzywa, owoce -sklep przy ul. Kościuszki w Dynowie. Organizatorzy Dynowskiego Święta Plonów w imieniu własnym i wszystkich smakujących dynowskie jadła bardzo dziękują. Po części obrzędowej wystąpiły działające przy MOK w Dynowie kapele ludowe „Dynowianie” i „Pogórzanie” oraz Zespół Śpiewaczy „Pogórzanki”, dzieci uczestniczyły w żniwnych impresjach edukacyjno- plastycznych prowadzonych przez „Kid-Art.” a całą uroczystość zakończył festyn taneczny z zespołem „VIVA LOKO”. Organizatorzy bardzo dziękują dynowskim jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych za pomoc w realizacji imprezy.

Zdjęcia Jan Hadam

Dyr Grażyna Malawska